Norge blir med dette en del av nettsamarbeidet med Tyskland, Frankrike, Belgia, Luxemburg, Nederland, Sverige, Danmark, Irland og Storbritannia. Målsettingen er å koordinere utviklingen av et kraftnett til havs i Nordsjøen og tilhørende nødvendige installasjoner på land.
Lange og uoversiktlige underentreprenørkjeder og arbeidsgivere som holder fagforeninger utenfor, er tilfelle for deler av datasenterutbyggingen i Norge. EL og IT Forbundet, Fellesforbundet og irske Unite diskuterte saken på Stortinget.
Artikkel, Politikk
15. oktober 2025
Forslag til statsbudsjett: Flere relevante tiltak – og noen svakheter
Regjeringen Støre la onsdag fram sitt forslag til statsbudsjett for 2026. Budsjettet inneholder flere tiltak som berører EL og IT Forbundets kjerneområder – fra strømstøtte og fagforeningsfradrag til digital infrastruktur og kampen mot arbeidslivskriminalitet. Samtidig vekker enkelte kutt og prioriteringer bekymring.
Arbeidsliv, Artikkel, Politikk
9. september 2025
Stortingsvalget 2025: Seier for fellesskap og et trygt arbeidsliv
EL og IT Forbundet er glade for at stortingsflertallet de neste fire årene består av partier som setter sterke fellesskap og et seriøst arbeidsliv høyt.